محل تبلیغات شما

امروز یک فیلم و یک خبر خواندم که هنوز باور نکرده ام. اگرچه حقیقت دارد و چاره ای جز قبول آن نیست! در فیلم یک زخمی در آمبولانس روی تخت بود و یک مرد دیگر که جلوی در از هجوم یک عده به داخل جلوگیری میکرد. آن که داخل امبولانس بود و داشت از حمله مردم جلوگیری میکرد و شدیدا کتک میخورد یکی از فرماندهانی بود که سالها از مردم عراق در مقابل داعش دفاع کرده بود و با داعش جنگیده بود و سالها جانش را برای مردم عراق در معرض خطر قرار داده بود. حمله کننده ها چه کسانی بودند؟ مردم معترض عراقی که این روزها و هفته ها علیه دولت و حکومت تظاهرات و شورش برپا کرده اند. همین مردم، مردم عراق، داشتند به کسی که سالها از آنان دفاع میکرده را با شدت تمام و به قصد کشت کتک میزدند. این چنین کسانی که به فرمانده خودشان چنین وحشیانه حمله میکنند دیگر برایشان اهمیتی ندارد که در این امبولانس یک بیمار روی تخت دراز کشیده. حتما آنا بیمار را هم خودشان به این وضع انداخته اند!

فیلم یک دقیقه بیشتر نبود. متن زیر فیلم توضیح میداد و فیلم را تکمیل میکرد که: مردم معترض این فرمانده و برادرش را داخل همان امبولانس کشته و سوزانده اند.

دیدید؟ شما هم باور نمیکنید! اما حقیقت همینقدر تلخ و باورنکردنی و عجیب و سهمگین است. و من فکر میکنم که ما مردم در هرکجای عذام چقدر حافظه تاریخی کمی داریم و چقدر میتوانیم نامرد و بی رحم و خون ریز و ظالم و وحشی باشیم. و یادمان نرفته همین چندسال پیش، سال 88، که عده ای از مردم خودمان چطور جوان های این مملکت را به خاک و خون کشیدند و چه دسته گلهایی را که نکشتند و تکه تکه نکردند.

مشکل کجاست؟ اینجا که ما مردم در عموم مواقع حوصله کند و کاو و جستجو و تحقیق برای پیدا کردن حق و حقیقت را نداریم. موقع انتخابات بدون تحقیق و عشقی رأی میدهیم؛ حتی بدون یک دقیقه فکر، یک دقیقه تأمل در شاخصه های مناسب، یک دقیقه احساس مسئولیت. در کار و شغل تنبلی نیکنیم. در درس کاهلی و بی عرضگی. در روابط دروغ میگوییم و تهمت میزنیم و خرابکاری. کلا در همه چیز مقصر هستیم و همه چیز را فقط خراب تر میکنیم.

و همین میشود که همیشه بی خرد و بی عقل و نامرد و ظالم هستیم.

آی عزیزی که اینجا را میخوانی! شاید تو هم یک روز بر اساس یک زنجیره اشتباه در طرفی که ظلم میکند ایستادی. شاید یک روز نیاز داشتی درست طرفت را انتخاب کنی. شاید روزی لازم بود یک جای تاریخ، یک جای انسانیت و شرف و حق و حقیقت بایستی. خواهش میکنم خوب فکر کن. خوب تأمل کن. جورچین را کنار هم بگذار. نتیجه منطقی بگیر. با شاخصهای مناسب همه چیز و همه کس را بسنج.

و خواهش میکنم ظالم نباش. نه درباره خودت، نه درباره خانواده و دوستانت. نه درباره شهر و کشور و جامعه و دنیایت. و نه در مقابل رهبرت.

ظالم نبودن سخت نیست. کمی همت میخواهد و کمی فکر و علم و فهم و معرفت و شناخت و تحقیق و جستجو. و بعدش کمی ایستادگی

این یک متن فی البداهه است در حمایت از مردانگی، عقل، خرد، حق و حقیقت. شاید یک نفر تاثیر گرفت و شاید یک تلنگر ساده کوچک بود برای خوبتر شدن دنیا.

لطفا خوب باشید. حق و حقیقت باشید. بادی به هرجهت نباشید. ما انسانیم. ما عقل و فکر و حق انتخاب داریم. ما گوسفند نیستیم که پشت هر صدایی راه بیفتیم و پشت هرجمعیتی داد بزنیم و با هر جماعتی آدم بکشیم.

انسان باشیم. هیمن

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست...

بیا که دست به کاری زنیم کارستان

امیدوار یا ناامید؟

یک ,مردم ,شاید ,حق ,حقیقت ,فیلم ,و حقیقت ,حق و ,بود و ,همه چیز ,یک دقیقه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فاستبقوالخیرات